4 דרכי טיפול לנשירת שיער אצל נשים

4 דרכי טיפול בנשירת שיער אצל נשים

מתוך מגזין בולדינג. יולי, 2019

נשירת שיער והתקרחות נתפסות בדרך כלל כבעיות גבריות בלבד, אבל זה רחוק מאוד מהמציאות. גם נשירת שיער אצל נשים – בנות המין היפה סובלות מהתופעה המטרידה והמדאיגה הזאת. למעשה, פחות מ-45 אחוזים מהנשים ישמרו על רעמת השיער השופעת והמפוארת שלהם לאורך כל תקופת חייהם.

במאמר הזה, נציג את התופעה של נשירת שיער אצל נשים וננסה להבין את הסיבות מאחוריה. נדון במחזור הצמיחה של זקיקי השיער ונלמד מה יכול להשתבש במנגנון החשוב הזה ולהביא לנשירת שיער מוגברת.

לבסוף, נדבר על כל האפשרויות של טיפול לנשירת שיער אצל נשים.

אז בואו לא נבזבז זמן על הקדמות מיותרות ונצא לדרך.

נשירת שיער אצל נשים: מה זה אומר בכלל?

בטח שמעתם על הסיוט הגדול ביותר שעוברים גברים רבים: נשירת שיער והתקרחות. כולנו התרגלנו לתופעה השכיחה של מפרצים בשיער הקרקפת – מדובר בפדיחה רצינית עבור גברים רבים שמנסים כל דרך אפשרית להחזיר את השיער שלהם לימים יפים יותר . אבל האם גם נשים יכולות לסבול מהבעיה הזאת? ואם כן, איך מתבטאת נשירת שיער אצל נשים, ובמה היא שונה מהגרסה הגברית?

הגורמים העיקריים לנשירת שיער אצל נשים

בדיוק כמו נשירת שיער גברית טיפוסית, המקבילה הנשית נגרמת עקב רקע גנטי בעייתי שגורמת לרגישות יתר להורמון DHT דיהידרו-טסטוסטרון

הורמון ה-DHT משחק תפקיד מכריע בהתפתחות המינית של הגבר, אבל מעבר לתרומה הידועה הזאת, ה-DHT לוקח חלק פעיל בתהליכים חשובים שונים בגוף הנשי . בין השאר, הוא משפיע על החשק המיני ואפילו על צמיחת שיער.

רגישות מוגברת להורמון זה יכולה להביא להשלכות שליליות ולגרום לתהליך המכונה: "מזעור השיער".

כשזקיקי השערות מוצפים בכמויות ענקיות של DHT, הם מתחילים לפתח תהליך דלקתי. הדלקת שנגרמת עקב הגירוי המוגבר יכולה להפוך לכרונית, ואם היא לא זוכה לטיפול הולם ומתאים, היא תביא להצטמקות של השיערות ולפגיעה במחזור החיים התקין שלהם.

אם תתעלמו מהבעיה, לא תמהרו לטפל בה זמן ממושך ותאפשרו לה לצאת משליטה, זה יביא לחיסול זקיקי שיער ונשירה שלהם עקב זרימת דם לקויה שתפגע בהזנה הנדרשת לשערות, בנקודה הזאת, זה יהיה בלתי אפשרי להצמיח מחדש את השיער שאבד.

החדשות הטובות הן שקל מאוד להבחין בנשירת שיער אצל נשים, מאחר ומדובר בתופעה בולטת שישר קופצת לעין. חשוב לזכור, טיפול לנשירת שיער אצל נשים באופן מוקדם עוד בשלבים הראשוניים וההתחלתיים של הבעיה, מגדיל את הסיכוי להחזיר את כל השיער שנשר.

נשירת שיער אצל נשים
נשירת שיער אצל נשים

נשירת שיער אצל נשים: השלבים השונים

אז למדנו שנשירת שיער גברית ונשית נגרמות עקב אותה הסיבה, אבל האם יש גם הבדלים בין שתי התופעות?

השוני ביניהן טמון אך ורק באופן שהבעיה מתבטאת: כשמדובר בנשירת שיער גברית, קודם כל מתרחשת נסיגה בקו השיער. לאחר מכן הידלדלות השיער והנשירה מתפשטים לאזור כתר הראש (בנקודה שהשיער צומח בצורת מערבולת), ובשלבים המתקדמים של נשירת השיער, נשארת רק טבעת דקיקה של שערות מסביב לבסיס הקרקפת.

כשמדובר בנשירת שיער אצל נשים, הנשירה מתקדמת בקצב הרבה יותר איטי והדרגתי. הסימנים הראשונים שצריכים להדליק נורה אדומה מתחילים בדרך כלל באזור כתר הראש ובחלק העליון של הקרקפת. נשים לא מתקרחות לגמרי ונשירת השיער הרבה יותר עדינה ופחות בולטת מאשר בקרב גברים. אתן הולכות להבחין בכמות גדולה של שערות שנשארות על המסרק באופן קבוע, ותוך זמן קצר יהיה אפשר להבחין בדלדול משמעותי של השיער וירידה גלויה לעין בנפח ובכמות שלו.

אובדן השיער יתפשט למוקדים נוספים בכל רחבי הקרקפת, אבל הוא יהיה בולט במיוחד באזור כתר הראש.

בשלבים המתקדמים והאחרונים, כל החלק העליון של הקרקפת עלול להקריח לחלוטין, בעוד שהשערות בצדי הראש ובבסיס הקרקפת יישארו ללא פגע (מדובר במקרה קיצוני ונדיר, אך אפשרי).

אז מהן הסיבות להבדלים במראה ובדפוסים של נשירת שיער גברית ונשית?

כנראה שהגורם העיקרי הוא רגישות זקיקי השיער.

אצל גברים, נראה שהזקיקים באיזור של קו השיער הקדמי (המצח והרקות) רגישים במידה גדולה יותר לרמת ה-DHT בגוף ולהשפעות האפשריות של חוסר איזון בריכוזו.

ישנן המון תיאוריות שמנסות להסביר את העובדה הזאת, כולל רמות גבוהות של לחץ מכני המופעל על הזקיקים . בעוד שזקיקי השיער של נשים רבות רגישים יותר מהרגיל, לא מדובר ברמה חריגה ויוצאת דופן של רגישות.

אז, אנדרוגנים (הורמונים גבריים) יכולים להפוך לשורש הבעיה בכמה צורות וסוגים של התקרחות אצל נשים, אבל זה לא נכון לגבי כל המקרים של התופעה הנפוצה .

סיבות אחרות לשיער דליל ונשירת שיער אצל נשים

נשירת שיער אולי הצורה הידועה והשכיחה ביותר של אובדן שיער, אבל היא לא הסוג היחיד, וזה נכון במיוחד כשמדובר בנשים.

אז, אם רגישות ל-DHT היא לא הסיבה היחידה והבלעדית לנשירת שיער אצל נשים, אילו עוד גורמים אחרים אחראיים להידלדלות שיער?

קיים מגוון רחב של גורמים אפשריים לנשירת שיער אצל נשים: ייתכן שמדובר בלא יותר מתזונה לקויה הנגרמה מדיאטת "כסאח" קיצונית, שגורמת למחסור בערכים תזונתיים חשובים. אפשר לטפל בקלות ובמהירות במקרים כאלה על ידי טבליות לצמיחת שיער / תוספי תזונה להצמחת שיער שיספקו לגוף את כל מה שנדרש לפעילותו המאוזנת והתקינה. קיימים גם מקרים מורכבים וחמורים הרבה יותר כמו תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS), שיכולה לגרום לתסמיני נשירת שיער.

כדי לבחור בצורה טובה טיפול בנשירת שיער אצל נשים, חשוב להבין את הסיבות המדויקות לנשירת השיער שלכן ואת סוג הבעיה שממנה אתן סובלות. לשם כך חשוב לפנות לרופא עור מוסמך ולעבור אבחון מקיף. אפשר גם לקרוא את המאמר שלנו: "סיבות לנשירת שיער אצל נשים".

רופא מומחה יערוך סדרת בדיקות שיעזרו לאתר את הסיבה האמיתית לאובדן השיער שמטריד אתכן. אבחון שגוי יוביל לטיפול מיותר וחסר תועלת שלא יביא לשיפור ממשי.

טיפול בנשירת שיער אצל נשים
טיפול בנשירת שיער אצל נשים

מחזור צמיחת השערה

לפני שנדבר על טיפול בנשירת שיער אצל נשים, חשוב להבין לעומק כיצד צומחים זקיקי השיער.

מחזור חיי השערה מתחלק לשלושה שלבים נפרדים: שלב הצמיחה (אנגן), שלב המנוחה (קטגן), שלב הנשירה והצמיחה מחדש (טלוגן) .

שלב האנגן (Anagen) הוא החשוב והמכריע ביותר מבחינת צמיחת השיער: זהו השלב היחיד שבו מתרחשת צמיחה פעילה של זקיק השיער. תאי גזע הם האחראיים על ייצור שיער. בתקופה זו, תאי המטריקס בתחתית שורש השערה מתחלקים ומייצרים את הזקיק.

בשלב מסוים, השערה חודרת את פני הקרקפת ומתחילה לגדול מעל פני העור, והצמיחה עצמה נמשכת לאורך תקופה הנעה בין שנתיים עד לשש שנים.

ברגע שזקיק השיער מגיע לאורכו הסופי והמירבי, מתחיל השלב הבא: תקופת המנוחה (קטוגן).

קטוגן (Catagen) הוא שלב מעבר ומנוחה שבו השערות מפסיקות לגדול: השערה עולה במעלה הזקיק, אך עדיין לא מתנתקת ממנו לגמרי. שורש הזקיק מתחיל להצטמק ולהתנוון, השערה יוצאת ממקומה ומתרחקת מבסיס הזקיק. לאחר כמה שבועות מתחיל השלב הבא.

השלב הסופי והאחרון מכונה טלוגן (Telogen) ובו מתרחשת התנתקות מוחלטת של השערה מהזקיק ונשירה שלה. בנקודה הזאת, אתם תראו זקיקי שיער עם משהו שנראה כמו פקעת לבנה זעירה בחלק התחתון שלהם: זה אומר שהשערה השתחלה החוצה מתוך הזקיק והיא עומדת לפנות את מקומה לשערה החדשה שצומחת במקומה.

אם התהליך המחזורי והמעגלי הזה לא נפסק לרגע, כיצד ייתכן שראשנו תמיד מכוסה בשיער?

הסיבה לכך היא שהרוב הגורף של זקיקי שיער הקרקפת נמצאים בשלב האנגן (הצמיחה) בכל רגע נתון . אז בקרקפת בריאה, צריכות לנשור בערך 100-150 שערות ביום.

למרבה הצער, כל המנגנון הזה משתבש אצל גברים ונשים הסובלים מנשירת שיער.

נשירת שיער בעלת אופי תורשתי משפיעה על כל שלבי מחזור צמיחת השערה.

כמו שכבר הזכרנו, שלב האנגן אמור להימשך בין שנתיים לשש שנים. פרק הזמן המדויק של צמיחת השערה תלוי ברקע הגנטי ובמצב הבריאותי הכללי שלכם.

אצל גברים ונשים הסובלים מתופעה הנקראית: "התקרחות אנדרוגנית" (AGA), שלב האנגן מתקצר באופן משמעותי.

תקופת הצמיחה רק תלך ותצטמק, עד שזקיק השערה כבר לא יעלה אל מעל לפני עור הקרקפת.

זה יגרום לזקיק להיכנס לשלב הטלוגן מוקדם מהרגיל, ולאחר כל מחזור צמיחה, שלב הטלוגן רק ילך ויתארך – מה שיגביר את נשירת השיער.

מעגל הקסמים האכזרי הזה לא ייפסק עד חיסול הזקיק.

 

אני מקווה שמצאת פה טיפים שיעזרו לך למנוע את נשירת השיער שלך באופן מהיר ויעיל.

*המייל שקראת אינו בעל מטרה מכירתית מכל סוג שהוא. אנחנו מפיצים את המידע מתוך רצון ואהבה לעזור למי שצריכה את זה.. נשמח אם תצטרפי לקבוצת הפייסבוק הסגורה שלנו שמדברת על פתרונות לנשירת שיער, המקורות לנשירה ואיך ניתן לטפל בזה, זו קבוצה סגורה שמלבד החברות שנמצאות בה ומטרתן היא לעזור אחת לשנייה – אף אחד מחוץ לקבוצה לא יכול לראות את הפוסטים. נשירת שיער בלבד. נשים בלבד.

לחצי על הקישור כאן והצטרפי 😊. ברוכה הבאה.